Informační zdroje, výukové materiály, nástroje.


Reklama (sponzoruje chod webu)

::: ::: Vzdálenost od bouřkového blesku

Vzdálenost od bouřkového blesku

Základní výpočet vzdálenosti vychází z rychlosti zvuku (v) ve vzduchu při dané teplotě (t):

v = (331,82 + 0.61 * t) m/s

Rychlost zvuku je tedy přibližně 345m za sekundu při teplotě vzduchu 20°C.


Pro hrubý výpočet první metodou můžeme s pozorováním blesku spustit stopky (nebo počítat sekundy) a při zaslechnutí hromu měření času (počítání) ukončit. Tento časový rozdíl mezi bleskem a hromem v sekundách vynásobíme * 350 a máme přibližnou vzdálenost pozorovatele od blesku v metrech.

Pro hrubý výpočet druhou metodou můžeme s pozorováním blesku spustit stopky (nebo počítat sekundy) a při zaslechnutí hromu měření času (počítání) ukončit. Tento časový rozdíl mezi bleskem a hromem v sekundách vydělíme / 3 a máme přibližnou vzdálenost pozorovatele od blesku v kilometrech.

Přesnější údaje jsou v tabulce pod článkem dle aktuální teploty vzduchu. Roli hraje také vlhkost vzduchu. Se stoupající vlhkostí vzduchu roste i rychlost šíření zvuku. Podobně kapky deště umožní větší rychlost šíření zvuku.

Blesky probíhají jak mezi oblaky (mraky) samotnými, tak mezi oblakem a zemí. Hrom tedy mohl mít původ v blesku vzdáleného někde v horizontu (vodorovně) od nás, stejně ta se může nacházet blesk na námi kdy proběhl mezi dvěma oblaky.

[table “17” not found /]


Komentáře nejsou povoleny.

Reklama (sponzoruje chod webu)
Created by E.Sc. Petr Mejzlik, DiS. © 2009 - 2019 X-IDEA.cz     Osobní údaje, bezpečnost a COOKIES      CZIN.eu