Jak oddálit únavu?

Únava je někdy spojená s nedostatkem spánku a tehdy pomůže především kvalitní spánek. Psychickým vypětím nebo fyzickou námahou dochází také k únavě. Únava se může týkat celého těla nebo jen některé jeho části (i když si to mnohdy neuvědomujeme). Únavě lze mírně předcházet nebo její účinky oddálit vhodnými stimulanty a doplňky stravy. Jak tedy bojovat s únavou?


Káva – Především vysoký obsah kofeinu v kávě zvyšuje krátkodobě krevní tlak a tím člověka povzbudí. Někdo pozoruje také lepší míru soustředění se. Káva však odvodňuje a proto by se měla po jejím požití dorovnat hladina tekutin v těle např. minerální vodou. Káva je také karcinogen pro močový měchýř a neměla by se užívat při onemocnění močových cest. Dříve než hodinu po probuzení kávu nepijte. Metabolismus těla ještě není připraven pro efektivní zpracování kofeinu hned po probuzení.

Voda – Voda sama o sobě nepovzbuzuje lidský organismus. Avšak její nedostatek se projevuje zvýšenou únavou. Proto je třeba dodržovat pozvolný pitný režim. Rychlé zavodnění člověku moc nepomůže a může způsobit spíše komplikace. Tělo je schopno efektivně zpracovat přibližně 250ml vody za 15 minut (více se snaží vyloučit).

Zelený čaj – Obsahuje také mnoho kofeinu Pokud je kvalitní, může nahradit kávu. Je ale jako káva či mnoho jiných čajů močopudný a proto dbejte na pitný režim. Nezalévejte čaj příliš horkou vodou (čaj může být pak horký), ale ani chladnou vodou (čaj bude bez chuti). Ideální teplota vody je 70 – 80°C.

Čaj z Guarany – Guarana (semena Paulinie nápojné) obsahuje také mnoho kofeinu. I po odstranění kofeinu byly sledovány pozitivní účinky na fyzický i mentální výkon. Čaj s vysokým obsahem těchto semen je velmi účinnou náhradou kávy. Může pomoci při studiu (např. během zkouškového období) a také posílit fyzické výkony (oddálí únavu svalů). Pozor by si měli dát lidé s kardiovaskulárními potížemi.

DMAE – Dimetylaminoetanol posiluje především mentální schopnosti. Lze pořídit jako potravinový doplněk v lékárnách. V běžné potravě se vyskytuje velmi málo (sardinky, ančovičky). Pomáhá v produkci látek důležitých pro výměnu informací mezi neurony (cholin a acetylcholinu). Nedostatek těchto látek urychluje také stárnutí mozku. Vedlejším efektem může být i tzv. placebo efekt a lucidní snění (vědomý spánek, ovládání snů). DMAE může navýšit IQ až o 10%, lepšit koncentraci a také paměť.

Železo – Tento minerál se nachází v hemoglobinu, a je důležitý pro červené krvinky. Červené krvinky pomáhají transportovat kyslík ale i jiné látky v lidském organismu. Nedostatek železa způsobuje jak únavu, tak i zhoršené regenerační schopnosti např. při nemocech a úrazech. Další vliv vitamínů a minerálů na únavu naleznete v samostatném článku.

Med – Med a jiné zdroje rychlých cukrů (monosacharidů) dodají rychlou dávku přímé energie. Monosacharidy se velmi jednoduše vstřebávají a rychle distribuují. Výhodou je, že se tuto dávku snaží tělo při fyzickém vytížení rychle zpracovat a nedochází k tak výraznému ukládání zásob energie přeměněné do tuku. Nevýhodou je stejně rychlý ústup a únava při návratu na původní hodnotu glukózy.

Spánek – Tělo potřebuje u zdravého, dospělého jedince min. 7 hodin kvalitního spánku. Hodinu před spánkem se vyvarujte těžkému jídlu, studenému (modrému) světlu, sportovní aktivitě, velmi studené sprše. 4 hodiny před spánkem vynechejte kávu, kakao, čokoládu a jiné povzbuzující látky. Spánek by neměl být ničím rušen.


Když spánek ani běžné potravinové doplňky nestačí, může tělo bojovat s nemocí. Při dlouhodobém problému s únavou je vhodné začít pátrat po příčinách (rušení spánku, onemocnění, chemická nerovnováha).