Pitný režim a horké dny

I když se Střední Evropa nachází v mírném podnebí, v létě nás zasahují velmi horké dny. Každým rokem jsou překonány nové teplotní rekordy a nezřídka se setkáváme i s tropickou nocí (teplota v noci nepoklesne pod +20°C). Bez proudění čerstvého vzduchu od moře se nám zdají tyto podmínky mnohdy horší než na dovolené v blízkosti pláže. Vhodný pitný režim tělu pomáhá lépe zvládat horké dny. S vyváženým přísunem tekutin se cítí člověk lépe (netrpí únavou, může oddálit bolest hlavy) a je tak výkonnější v zaměstnání stejně tak si lépe vychutná relaxaci či sport.


Pitný režim – Zdravý člověk by měl vypít každý den 2l tekutin (nealkoholických, nemočopudných). Káva, černý čaj, alkohol se do tohoto množství příliš nepočítají (jsou močopudné a dehydrují). Při zvýšené tělesné aktivitě je třeba úměrně zvýšit zavodnění aby se kompenzoval výdej vody potem. Tělo ale dokáže účinně pojmout jen 250ml tekutin za 15 minut, zbytek většinou vyloučí. Proto okamžité, nárazové pití většího množství vody neřeší případnou dehydrataci nebo předzásobení se vodou na delší čas. Dokonce prudké a extrémní zavodnění může způsobit i otravu vodou (zdravotní potíže, zátěž ledvin, otok mozku, rozpad buněk) a někdy i smrt.

Chlazená (nikoliv ledová) voda, chlazený pravý zelený čaj, neslazené nápoje jsou tím ideálním na doplnění tekutin. Ledová voda je nevhodná a nezřídka způsobí více problémů než užitku (negativní vliv na srdce, bolest hlavy, bolest či zánět zubů). Při sportu či tělesné aktivitě je ideální hlt vody v pravidelných intervalech. Při běžné tělesné aktivitě tělo nevyžaduje aby jste s sebou nosili láhev vody a každých 15 minut se napili. Přestávka v pití naopak odlehčí ledvinám a tělo si vystačí se zásobami. Voda je obsažena i v potravinách (polévka, zelenina) a tak s větší porcí třeba polévky získáte i větší podíl denního přísunu vody.

Ideální je kvalitní studniční voda ne starší než několik hodin. U vodovodní vody záleží na její kvalitě a úpravě vodárnami, zápach chloru se na vzduchu rychle vytratí. Balené vody jsou obvykle skladovány a přepravovány za běžných teplot a chlazeny až při prodeji. Takový voda nepůsobí dojmem čerstvosti. Pokud se v ní však netvoří bakterie (do otevření), vydrží v takovém stavu celkem dlouho jako zdravotně nezávadná. Po otevření v horkých dnech takovou vodu spotřebujte do 24h (přísun vzduchu, při pití z láhve velký přísun bakterií jenž se množí a můžou vylučovat i toxické látky).

Doplnění minerálů – Vysoké teploty s tím spojená vyšší míra pocení je příčinou zvýšené spotřeby některých minerálů. Při větší míře pocení je vhodné sledovat a doplnit sodík (Na) jenž je obsažen i v soli. Proto jsou vhodné v menší míře minerální vody s vyváženým podílem minerálů. Více solit v delší dobu není vhodné, stejně tak užívat dlouhodobě doplňky stravy ve formě tablet se zdravému člověku příliš nevyplatí.

Citrusy, ovoce, zelenina – Citrusy pomáhají ochlazovat tělo. Obsahují navíc mnoho vitamínů a lze je doporučit v pevné podobě i jako zdroje ovocných šťáv bez dalších sladidel. Vodní meloun chlazený v lednici obsahuje také velké množství vody a dokáže příjemně ochladit a přitom není těžký do žaludku. Ovoce obsahující mnoho cukru dodá tělu také potřebnou dávku snadno a rychle použitelné energie. V horku ale sladké ovoce ihned nezapíjejte větším množství vody. Voda a horko podpoří kvašení v žaludku a může způsobit jak plynatost tak i akutní potřebu návštěvu toalety.

Limonády – Chlazené jsou často příjemné a osvěžující. Nezřídka obsahují velmi velké množství cukru (nebo nezdravých umělých sladidel). Jakmile opadne čerstvý účinek osvěžený, může nastat ještě větší pocit žízně. Když už si chcete dopřát sladkou limonádu, je dobré ji následně zapít obyčejnou vodou. Podobně je to i se zmrzlinou. Ta obsahuje také hodně cukru a proto ji zapájíme čistou vodou.

Pivo – Pivo není sladké jako limonády, není bez chuti jako voda a hořká chuť napomáhá trávení. Dobře vychlazené osvěží hlavně po dobré jídle v parném dnu. Občas si jej dopřávají manuálně pracující vystavení horku a přímému Slunci. Obsahuje však alkohol, proto není vhodné tam, kde může horší pozornost způsobit problémy. Nealkoholické pivo je tak dobrým kompromisem na osvěžení v parném dnu. Pivo navíc obsahuje vitamíny skupiny B.


Pití velkého množství tekutin těsně před spaním zvýší pravděpodobnost nočního probouzení se. Hodinu před spaním je ideální nepřekročit přísun tekutin 250ml za 15 minut. Tělo je zvyklé v noci upravit metabolismus a šetřit s vodou.

Horké dny, klimatizace, káva, alkohol i některé léky a zvýšená fyzická aktivita vyžadují upravit denní přísun tekutin nad 2l.