Provoz meteostanice pro projekt X-IDEA.cz

Chcete-li zde přidat vlastní meteostanici a podpořit tak dobrou věc, můžete mne kontaktovat emailem pro další informace. Doporučuji však nejdříve postupovat dle návodu níže.


Pro provoz meteostanice je třeba zakoupit samotnou meteostanici (od cca 2.500,-Kč do 60.000,-Kč dle typu). Levně meteorologické stanice (WH1081, WH1080) lze pořídit u firmy HADEX. Nedoporučuji meteostanice vše v jednom. Nemají všechna potřebná čidla a navíc moderní černé či stříbrné provedení velmi zkresluje teplotu.

Čidla je vhodné nainstalovat na stožár dále od stromů a budov. Někdo instaluje čidla svépomocí do zahrady na existující kontrukce. Data se přenáší bezdrátově do přijímače (konzole meteostanice), kde se zpracují a uloží. Pro přenos dat na internet je třeba přijímač připojit pomocí USB k stále zapnutému PC (OS Windows) s dostupným internetovým připojením. (Většinou postačí nějaký starší, úsporný počítač, notebook či netbook). Data zpracovává automaticky program Cumulus s drobnou úpravou pro odesílání dat na server.


SCHEMETEO


Pokud je meteostanice zprovozněna a netrpí výpadky bezdrátového přenosu, můžete nastavit program Cumulus pro přenos dat na web. Do nainstalovaného programu je třeba vložit upravené soubory. Aktuální soubory s návodem lze stáhnout ZDE.

V případě, že již máte vlastní web s meteostanicí, budou se na něj posílat jen další data. Ty následně vyčtu a vložím do tohoto projektu. Stačí mne tedy jen kontaktovat s odkazem na web kde naleznu potřebná data. Práci mi usnadníte tím, že uvedete i konkrétní cestu (složku, adresář) na serveru s daty meteostanice.

Pro ty, jenž nemají vlastní web, nabízím prostor pro data meteostanice na X-IDEA.cz. Můžete tak ušetřit peníze za provoz hostingu a někdy i čas s řešením problémů. Opět mne stačí kontaktovat s žádostí o takovou spolupráci.


Kontakt: x-idea(zavinac)x-idea.cz

Uvádějte:

– Umístění meteostanice (město)

– Druh meteostanice

– Zda-li již posíláte data na vlastní web (a odkaz) nebo zda-li chcete zasílat data přímo na X-IDEA.cz.

– Jméno správce meteostanice

Nejvhodnější je trvale připojená meteostanice k PC a internetu. Avšak i meteostanice jenž zašle data několikrát za den poskytuje užitečná data.