Provoz meteostanice pro projekt X-IDEA.cz

Dostupné poloprofesionální meteorologické stanice dnes nestojí mnoho peněz a přitom umí měřit mnoho veličin (teplota, tlak, vítr, vlhkost, déšť apod.). Některé se umí připojit k počítači a tak lze naměřená data ukládat a případně je i prezentovat na internetu.


Pro provoz meteostanice je třeba zakoupit samotnou meteostanici s možností připojení k PC pomocí USB (od cca 2.000,-Kč do 60.000,-Kč dle typu). Levně a velmi slušné meteorologické stanice (WH1081, WH1080, WH1090) lze pořídit třeba u firmy HADEX. Nedoporučuji meteostanice vše v jednom (kdy jsou všechna čidla v jednom krytu). Často nemají všechna potřebná čidla a navíc moderní černé či stříbrné provedení velmi zkresluje teplotu.

Meteostanici je vhodné umístit dále od budov a stromů (aby sálající teplo neovlivnilo měření). Teplota by se měla měřit ve 2m nad zemí (tedy určitě ne někde na střeše apod.) a ve stínu (nebo lze vyrobit z bílého navrtaného květináče stínění). Vedle se umisťuje i srážkoměr na déšť. Vítr by se měl měřit v 10m nad zemí tak, aby nebyl stíněn z žádného směru. Málokdo si ale staví tak vysoký stožár, a tak postačí dát senzory větru na menší tyč (obvykle se vše připevní na stejný stožár nebo tyč – jen do různých výšek). Někdo instaluje čidla svépomocí do zahrady na existující konstrukce, někdo si na měření teploty postaví tzv. meteobudku. Není to nic složitého. Data se následně přenáší bezdrátově do přijímače (konzole meteostanice s USB či LAN), kde se zpracují a uloží. Pro přenos dat na internet je třeba případný přijímač stanice s USB připojit pomocí USB k stále zapnutému PC (OS Windows) s dostupným internetovým připojením. (Většinou postačí nějaký starší, úsporný počítač, notebook, netbook, tablet-PC). Data zpracovává automaticky program Cumulus (původní verze) s mou drobnou úpravou pro odesílání dat na server. Program můžete nainstalovat a upravit dle návodu s přiloženými soubory ke stažení ZDE.


SCHEMETEO


Existují i jiné metody, např. přímé připojení do LAN, řešení s mikropočítačem Raspberry atd.

Pokud je meteostanice zprovozněna a netrpí výpadky bezdrátového přenosu, můžete nastavit program Cumulus pro přenos dat na web. Do nainstalovaného programu je třeba vložit již zmíněné upravené soubory. Aktuální soubory s návodem lze stáhnout ZDE

Poté se stačí domluvit na spolupráci, kdy bych sdělil další podrobnosti nastavení a vytvořil příslušnou stranu meteostanice na tomto webu.

V případě, že již máte vlastní web s meteostanicí, můžete jen přidat další data dle návodu výše, a po domluvě bych je mohl také zpracovat na tomto webu. Stačí mne tedy jen kontaktovat s odkazem na web kde naleznu potřebná data. Práci mi usnadníte tím, že uvedete i konkrétní cestu (složku, adresář) na serveru s daty meteostanice.

Pro ty, jenž nemají vlastní web, nabízím prostor pro data meteostanice zde na X-IDEA.cz. Můžete tak ušetřit peníze za provoz hostingu a někdy i čas s řešením problémů. Opět mne stačí kontaktovat s žádostí o takovou spolupráci.


Pokud vás myšlenka na vlastní meteostanici zaujala, můžete data z kompatibilní meteostanice prezentovat na tomto projektu X-IDEA.cz a podpořit tak dobrou věc. Mnoho lidí z okolí bude rádo za aktuální i dřívější data.

Kontakt: x-idea(zavinac)x-idea.cz
(zavinac) = zadejte @  (ochrana proti robotům)

Uvádějte prosím:

– Umístění meteostanice (město)

– Druh meteostanice (model nebo odkaz na stránku prodejce)

– Zda-li již posíláte data na vlastní web (a odkaz) nebo zda-li chcete zasílat data přímo sem na X-IDEA.cz.

– Jméno správce meteostanice (pokud jej chcete zveřejnit)

– Nebo se jen na cokoliv zeptejte. Rád vysvětlím nejasnosti, doporučím nějaké řešení.

Nejvhodnější je trvale připojená meteostanice k PC a internetu. Avšak i meteostanice jenž zašle data několikrát za den poskytuje užitečné informace. Pořídit stanici jde už okolo 2.000,-Kč, zakoupit starší mini notebook (netbook) třeba s úsporným procesorem Intel Atom také za 2.000,-Kč. Pak postačí nějaká improvizace s instalací a celkové pořizovací náklady by se mohly vejít do 5.000,-Kč. Užitek to má ale jak pro majitele stanice, tak i pro okolí (zejména při sledování náročnějšího počasí jako rychlé změny teplot, mrazíky pro zahrádkáře a včelaře, nebezpečný vítr, sucho a další).