Informační zdroje, výukové materiály, nástroje.

 

Reklama (sponzoruje chod webu)

::: ::: PC & Smartphone | Úspora energie na notebooku a tabletu s Windows 7 – 10

Úspora energie na notebooku a tabletu s Win 7 – Win 10

Na moderních noteboocích a tabletech s OS Windows máme k dispozici mnohdy výkonný HW (procesor a grafický čip). Často ale nepotřebujeme tak velký výkon ale raději bychom zvolili větší výdrž na baterii (akumulátor). Zejména ve škole, na cestách se nám může hodit nastavit úsporný režim jako opravdu úsporný. Jedná se především o procesory jenž umí taktovat svou frekvenci a tím i výpočetní výkon dle vytížení aplikacemi. Někdy ale nestojí zvýšení výkonu (a např. načtení webové stránky rychleji o několik ms) za ztrátu potřebné energie. Snadno můžete upravit výdrž baterie v notebooku nebo tabletu nad míru běžného nastavení Windows nebo nástrojů od výrobce zařízení.


Klikněte na ukazatel baterie na hlavním panelu windows a tam na Další možnosti napájení (nebo v ovládacích panelech najděte položku Možnosti napájení)

1

Vyberte schéma napájení jenž chcete upravovat – nejlépe Úsporný režim. Zvolte u daného schématu napájení Změnit nastavení schématu.

2

Zde si můžete nakonfigurovat základní chování displeje a tím šetření energie. To hlavní nastavení je ale ukryto pod volbou Změnit pokročilé nastavení napájení.

4

Pokud se nepohybujete v místech se slabým signálem WI-FI, nastavte položku Nastavení bezdrátového adaptéru – Baterie na hodnotu Maximální úspora energie.

Podobně pokud nemáte extrémně pomalý grafický čip a nepracujete s graficky náročnými aplikacemi, pak nastavte váš grafický adaptér (např. Intel, ATI, nVidia) na Maximum Battery Life nebo Maximální úspora energie. 

Velkou úsporu přináší nastavení chování samotného procesoru. Vyhledejte položku Řízení spotřeby procesoru – Maximální stav procesoru.  V části Na baterii můžete snížit max. výkon procesoru. Pro moderní procesory I5 a I7 postačí (pro kancelářské aplikce, prohlížení internetu, ořezání fotografie, …) nastavit 25%. Pro procesory I3 35%.  Jestliže se setkáte s nepoužitelně pomalým chováním počítače, pak zvyšte tuto hodnotu. Stejně tak lze nastavit úsporu energie i pro napájení ze sítě. U procesorů do AMD můžete postupovat podobně. Pro uložení hodnot slouží tlačítko OK.

5

Notebook s procesorem I7 a 25% jasu může mít spotřebu při nastavení výkonu procesoru na 25% okolo 15W. Při výkonu procesoru na 100% i 35W.

Při správném nastavení postačí zvolit dané schéma napájení, upravit jas displeje a šetřit drahocennou energii z akumulátoru.


Reklama (sponzoruje chod webu)
Created by E.Sc. Petr Mejzlik, DiS. © 2009 - 2019 X-IDEA.cz     Osobní údaje, bezpečnost a COOKIES      CZIN.eu